foto: profimedia.cz
Desetiletý Luciin syn po tabletu už dlouho toužil. Přál si ho nejen proto, že je to praktická pomůcka při výuce, chtěl se pochopitelně vyrovnat i spolužákům ve škole.
„V dnešní době, kdy jsou velké rozdíly mezi rodinami, je opravdu těžké držet krok. Nechtěli jsme, aby se naše dítě mezi svými vrstevníky cítilo sociálně slabší,“ svěřila se Právu Lucie.
Rodiče chtěli synovi pořídit výrobek, který mu udělá radost a zároveň bude také dlouho sloužit. Cena tabletu však byla vyšší, než měli našetřeno. Podle všech recenzí šlo o kvalitní produkt, rozhodli se tedy tablet i přes vysoké náklady pořídit.
„Půjčili jsme si deset tisíc korun. Měsíční splátka činila dva tisíce sto korun po dobu jednoho roku. Platili jsme, jak se dalo,” popsala Lucie. Bohužel její manžel neočekávaně onemocněl a na několik měsíců jim tak vypadl jeden zdroj příjmů.
„Chyběly nám peníze na splátky, snažili jsme se platit alespoň minimum, co bylo v našich možnostech, ovšem společnost, u níž jsme měli dluh, nás upozornila, že to takhle dál nejde. Následoval dopis od inkasní agentury. Nyní splácíme pět set korun měsíčně. Celková výše dluhu se tak vyšplhala na 30 tisíc,” posteskla si Lucie.
„Nejhorší je ta bezmoc. V bance vám tak málo nepůjčí, a tak nezbývá nic jiného než jít do nevýhodné půjčky, kterou několikanásobně přeplatíte. V tu chvíli prostě nemáte na výběr,” dodala.
Pobočky Poradny při finanční tísni (Poradna) hlásí letos více než stoprocentní nárůst klientů, kteří nemají na splacení takzvaných mikropůjček (též půjčky před výplatou či rychlé nebo finské půjčky).
Tyto půjčky existují na českém trhu od roku 2013 a v současné době je poskytuje na pět desítek společností. Ředitel Poradny David Šmejkal upozornil, že počet klientů, kteří do poboček Poradny přijdou právě kvůli nim, vzrostl v roce 2014 o více než sto procent. „Měsíčně se jedná přibližně o sto klientů, což představuje desetinu z celkového počtu osob, které Poradnu navštíví,“ upřesnil Šmejkal.
Podle něho žádají o mikropůjčku především lidé, kteří již mají několik půjček, z nichž alespoň část je po splatnosti. Výjimkou není ani to, že některé jejich pohledávky jsou exekučně vymáhány. Takoví lidé se pak dostávají do fatálních problémů s rodinným rozpočtem.
„Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení,“ popsal bludný kruh Šmejkal.
Proč jsou mikropůjčky nebezpečné |
- jednoduché a rychlé je rovněž zažádání o půjčku (přes internet, SMS, telefonicky), - schválení půjčky a poskytnutí peněz klientovi (na účet, osobně) možné v krátkém čase (do druhého dne).
|
Zdroj: Poradna při finanční tísni |
Většina lidí chce jen dočasně mikropůjčkou zalepit díru v rodinném rozpočtu. Nejčastěji si půjčí do pěti tisíc korun s 30denní splatností.
Ve výši půjčky je však skrytý kámen úrazu. Půjčky do pěti tisíc korun nejsou totiž regulovány zákonem o spotřebitelském úvěru. Lidé, kteří si tyto půjčky berou, proto přicházejí o řadu výhod, které jim zákon poskytuje.
„Klient například nemůže využít zákonnou 14denní lhůtu na odstoupení od smlouvy. Nemůže ani využít předčasné splacení půjčky, které by mu ušetřilo peníze. Naopak firmy si mohou účtovat téměř libovolné sankce a co je důležité, nemusí kontrolovat bonitu klienta, a tím pádem mohou půjčit i předluženým klientům a dále je zadlužovat, “ upozornil právník společnosti Provident Financial Martin Šváb.
Společnosti, které se na mikropůjčky zaměřují, vydělávají velké sumy na poplatcích, úrocích a sankcích spojených s prodlením. Ty pak z původně nízké částky půjčky učiní velice drahý produkt.
Stává se prakticky pravidlem, že jednotlivé poplatky a sankce - například za zaslání upomínek si tyto firmy účtují stovky korun a počet upomínek ani nijak neomezují - několikanásobně překročí původní půjčenou částku.
Před tím, než se rozhodnete řešit díru ve svém rozpočtu využitím mikropůjčky, zvažte, zda je to opravdu nutné či zda nemáte ve svém okolí někoho, kdo by vám mohl finančně vypomoci.
„Často je lidem hloupé o půjčku požádat někoho ze svého okolí. Mikropůjčka je ale nejdražší možné řešení, které vyžaduje důsledné promyšlení možných dopadů. Nevyjdete-li s rozpočtem, je lepší požádat o půjčku příbuzné či přátele. Problém s dočasným výpadkem splácení se tak řeší snáze a půjčku to tolik neprodražuje," uvedl pro Právo Martin Hubáček ze společnosti APS Holding zabývající se správou pohledávek.
Zdroj: novinky.cz
Finanční pomoc, s.r.o.
O. Peška 343
272 01 Kladno
Tel: +420 723 777 111
info@zastaveni-drazby.cz
Finanční pomoc, s.r.o.
Sídlo společnosti:
O. Peška 343
272 01 Kladno
IČ : 02189402
Tel: +420 723 777 111
info@zastaveni-drazby.cz
Je proti Vaší osobě nařízena exekuční dražba a exekutor Vás chce připravit o střechu nad hlavou? Pak jste tu správně!
Naše společnost Vám je schopna zajistit zrušení nařízené dražby a poskytne Vám tak až několikaměsíční ochranu, kdy nebude moci žádný exekutor Vaši nemovitost zpeněžit a Vy tak budete mít cenný časový prostor k dalšímu řešení Vaší situace.
Pomůžeme vám zjistit, kde všude dluží, či zda máte dluhy, které jsou již vymáhány exekučně. Naše společnost Vám pomůže získat tzv. dluhovou exekuční mapu, neboli zjistit všechny nařízené exekuce na Vaši osobu a zároveň zjistiti konkrétní aktuální dlužnou částku, totožnost věřitele a další potřebné informace.